Sprawdzanie Szczelności Klimatyzacji i Pomp Ciepła za Pomocą Próby Azotowej

Szczelność układów klimatyzacyjnych i pomp ciepła jest kluczowa dla ich efektywnego działania. Nieszczelność może prowadzić do poważnych problemów, w tym do ubytku czynnika chłodniczego i uszkodzenia sprężarki. W tym artykule omówimy, dlaczego i jak przeprowadzać próbę azotową, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tych systemów.

Znaczenie Szczelności w Systemach Klimatyzacyjnych

Dlaczego Szczelność jest Tak Ważna?

Nieszczelność instalacji może skutkować:

 • Niedoborem czynnika chłodniczego.
 • Zmianą właściwości termodynamicznych systemu.
 • Problemami z chłodzeniem i ogrzewaniem.
 • Ubytkiem oleju smarnego.
 • Awarią i uszkodzeniem sprężarki.

Zagrożenia Nieszczelności

 • Zagrożenie dla efektywności energetycznej.
 • Ryzyko uszkodzenia sprzętu i skrócenie jego żywotności.
 • Zwiększone koszty eksploatacji i napraw.

Próba Azotowa – Obowiązkowy Proces Kontroli Szczelności

Co to Jest Próba Azotowa?

Próba azotowa to metoda testowania szczelności systemu klimatyzacji i pomp ciepła przez napełnienie go azotem pod wysokim ciśnieniem. Ta czynność pozwala instalatorowi zweryfikować, czy układ jest szczelny, czy nie.

Jak Przeprowadzać Próbę Azotową?

 1. Napełnienie Układu: System jest napełniany azotem lub innym obojętnym gazem szlachetnym.
 2. Ciśnienie Próbne: Zgodnie z normami polskiego prawa, ciśnienie próbne wynosi 1,5 wartości ciśnienia maksymalnego roboczego, czyli około 40bar
 3. Czas Testu: Instalacja jest pozostawiona na 24 godziny, aby sprawdzić ewentualny spadek ciśnienia. Jednak w przypadku niewielkich instalacji (w domach) już po kilku minutach będziesz w stanie zobaczyć, czy układ jest szczelny.
 4. Spadek Ciśnienia: Spadek ciśnienia może być spowodowany różnicą temperatur i nie jest to od razu oznaką nieszczelności.

Jeśli zastanawiasz się jak wykonać próbę azotową i chcesz zobaczyć video szkoleniowe, które jest elementem szkolenia "Zaawansowane Serwisowanie Klimatyzacji" to zachęcam do odwiedzenia naszej hurtowni online, gdzie masz możliwość zakupić to szkolenie podzielone na konkretne materiały, które będą Cię interesowały.

Link do szkolenia dotyczącego próby azotowej znajdziesz tutaj 

Próba azotowa to kluczowy element w utrzymaniu efektywności i niezawodności systemów klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Zapewnia ona wczesne wykrycie i zapobieganie problemom, które mogą prowadzić do kosztownych awarii i napraw. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i efektywność Twojego systemu zależy od dokładności i jakości przeprowadzonych testów szczelności.